Drodzy Współbracia:

Alan Brzyski, Prowincjał

Błażej Kurowski, Dzieło Misyjne Prowincji, Dobrodzieje Misji

Andrzej Walko, E.V. Breslauer Franziskaner Provinz

Współbracia z Prowincji św. Jadwigi

 

 

Wiem, ze nie zwątpiliście we mnie z powodu braku odpowiedzi za piękne kartki z  życzeniami świątecznymi, za co bardzo Wam dziękuje. A jako, ze w Polsce czas Bożego Narodzenia jeszcze trwa, wiec zdążam na czas. Dziękuje również Współbraciom, którzy wysłali do mnie życzenia droga emaliowa, lotnicza, ale także i duchowa…poprzez swoja modlitwę.

Pamiętałem o Was w czasie tych pięknych Świąt Bożego Narodzenia.  Wasza dobroć modlitewna, oraz pomoc dla misji w postaci intencji Mszy Św. Do odprawienia (150), także podarunek świąteczny (500 $), pomoc napływająca z E.V. Breslauer Franziskaner Provinz w Niemczech, pozostawiła niezatarty ślad w moim sercu i tych braci i sióstr, do których ta pomoc tutaj dotarła.

Już z góry dziękuję za ofiary, kolędników misyjnych na Górze Św. Anny, czy tez w innych parafiach, które zostaną po części wysłane także na nasza misje w Boliwii.

Warto wiec kochać, aby pozostać w sercach ludzi, a przede wszystkim, niech ta miłość odkryje im MILOŚĆ pochodząca od Tego, który pierwszy nas umiłował, od Ojca w Niebie, przez Jezusa w Duchu Świętym i nie zapomina o swoim ludzie.

A Wam życzę, abyście nadal pielęgnowali ten nieoceniony skarb Bożej miłości w Waszej rodzinie zakonnej i przekazali go dalej, i następnym pokoleniom.

Pragnę się teraz podzielić z Wami następującymi wiadomościami: Gdy chodzi o moje zdrowie, to mam trochę problemów ze względu na nietolerancje (alergie?) glutenu. Musze uważać na pokarmy „nafaszerowane konserwantami”. Jako, ze w Boliwii jest Yuma (maniok), kukurydza, quinua, etc., wiec można jakoś przeżyć…

Gdy chodzi o sprawy duszpasterskie, to w sobotę, 2 lutego mamy świecenia kapłańskie w katedrze w Concepción. Por 7 latach znowu jeden Kaplan rodzimy dla Wikariatu. Dziękujmy Panu za ten dar, i prośmy aby wytrwał na drodze służby kapłańskiej za wzorem Chrystusa Dobrego Pasterza, Który nie przyszedł po to aby mu służono, lecz aby służyć i dać życie za wielu.

Przy tej okazji składam również moje podziękowania za pomoc na mojej drodze kapłańskiej i tych Współbraci, którzy 40 lat temu otrzymaliśmy dar kapłaństwa służebnego, poprzez nałożenie rak Ks. Arcybiskupa Henryka Gulbinowicza. Modle się również za sp. Marka Konopińskiego, z którym nasza liczność duchowa nie została przerwana.

Obecnie w seminarium duchownym w Santa Cruz, dla całego południa Boliwii, z naszego Wikariatu, mamy tylko czterech kleryków. Prośmy zatem o nowe powołania , a te niech wyrastają z dobrych chrześcijańskich rodzin, które nie pozwalają się „wciągnąć” w wir ducha tego świata, w którym przeważa pycha i egoizm. Niech namaszczenie Duchem Świętym na chrzcie świętym pomaga nam w tej codziennej walce o dobro i uczciwość.

 

Gdy chodzi o przyszłe dni, to po święceniach, jak Pan Bóg pozwoli, Bede kilka dni w parafii Św. Klary w El Fortin w El Carmen, ponieważ Ks. Artur Chwaszcza pojechał do swojej diecezji rodzimej w Gliwicach na zasłużony urlop. Tam w El Fortin mamy centrum do rehabilitacji (narkotyki, alkohol).

Aktualne jest tylko jedna osoba, towarzysza mu Siostry Vincentki. Jest tam już dziewięć miesięcy, i wierzy, ze wytrwa z Pomocą Boża w tym nowym życiu. Módlcie się również za niego, i aby to światło Bożego Miłosierdzia, płonęło  nadal w tym ośrodku, i było przyczyna wyzwolenia od nałogu dla wielu ludzi, którzy borykają się tuta i na całym świecie z problemem uzależnienia.

Również w El Fortin, dawce zabudowania (w czasach wspólnoty franciszkańskiej), które służyły za warsztaty, stolarnie, pokoje gościnne dostosowujemy na Osrodek Pomocy Rodzin, zwany tutaj „Retrouvaille”. Promotorem tej pracy jest rodzina które wyszła zwycięsko ze swojego kryzysu; rola tej rodziny polega na słuchaniu rodziny przezywająca swój konflikt, i pomocy w dialogu wzajemnym w atmosferze szczerości, ciszy i wiary. Polega na uzdrowieniu relacji małżeńskich, nowym odkryciu tego płomienia, który zaiskrzył na początku ich pożycia małżeńskiego, i z biegiem lat prawie wygasł.

10 lutego mam świecenia diakonatu w Trinidad, mieście odległym 500 km od Concepción. Potem czeka mnie wyjazd do La Paz aby uczestniczyć w spotkaniu biskupów odpowiedzialnych za dzieło ewangelizacji. Mnie przypadło w tych trzech latach pracować w Komisji Ekumenicznej.

Jesteśmy również w trakcie przygotowania do Synodu Amazonii. Nasz Wikariat położony jest w regionie Amazonii, będę więc uczestniczył w Synodzie w  październiku tego roku. Troska o „nasz wspólny dom” jakim jest środowisko naturalne, a w nim zżycie człowieka, zagrożone z różnych przyczyn. Papież Franciszek porusza ten temat bardzo dobitnie w encyklice „Laudato Si”.

Niech Maryja, Matka Jezusowa i nasza, obecna na weselu w dzisiejszej Kanie Galilejskiej, uprasza nam u Jezusa Chrystusa laskę wina nowego – miłości i pokoju – w naszych sercach i rodzinach, i wspólnotach zakonnych.  Bądźcie świadkami tego nowego wina nie tylko w tym nowym roku, ale zawsze.

 

Polecam się Waszym modlitwom, za co serdecznie dziękuję.
Niech Pan Was błogosławi i strzeże!
+Antoni Bonifacy Reimann, OFM
Concepción, 22 styczeń, 2019