Od poniedziałku 21 sierpnia do czwartku 24 VIII sierpnia w Kalwarii Pacławskiej obyły   się coroczne warsztaty misyjne  dla kleryków z 10 polskich prowincji franciszkańskich.

Tegoroczne warsztaty były poświęcone doświadczeniom misyjnym tych, którzy jako obcokrajowcy pracują w Polsce i Europie. Spotkanie przebiegało w braterskiej i franciszkańskiej atmosferze. Bracia poznają misje i rozpoznają swoje powołanie.

Na spotkaniu obecnych było  4 moderatorów misyjnych i 8 kleryków z Zakonu Braci Mniejszych i Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.  Wśród uczestników był również kleryk franciszkański z Afryki studiujący w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jednym z pierwszych prelegentów był O. Mirosław Buczko OFM Conv., który prowadzi referat misyjny w Niepokalanowie.   Mówił na temat misji w Burkina Faso i Kenii. Następnie O. Nikodem Gdyk OFM, prowadzący referat misyjnym w Krakowie i komisarza Ziemi św.  O. Nikodem opowiadając o Ziemi Świętej, przybliżył obecną sytuację zakonu i trudnej sytuacji chrześcijan w tym rejonie.  Ciekawe i najnowsze   informacje o projektach generalnych Zakonu przekazał O. Teofil Czarniak  OFM, animator misji z Kalwarii Zebrzydowskiej. Zebrani mogli obejrzeć film wyreżyserowany przez o. Teofila pt. „Misja Kongo”.

Zaproszony na spotkanie O. Hallvarda Holle OFM, Norwega, który należy do prowincji św. Jadwigi, opowiadał o doświadczeniach norweskiego franciszkanina pracującego w Polsce a obecnie w Italii. Uczestników warsztatów odwiedził o. Konrad Cholewa – Definitor Generalny OFM.

W czasie spotkania nie brakowało modlitwy w intencji misji franciszkańskich i za misjonarzy poszczególnych prowincji. Codzienna Msza św. było połączono z modlitwą jutrzni. W sanktuarium uczestniczyliśmy w wieczornej modlitwie różańcowej i apelu jasnogórskim.

 

W czwartek 24 sierpnia opuściliśmy Kalwarię Pacławską, a cały dzień był poświęcony do zwiedzenia okolicy. O. Błażej Kurowski OFM, animator misji prowincji św. Jadwigi wraz z dwoma uczestnikami warsztatów: br. diak Vianneyem Chruszczem OFM i br. Dolindo Turkiem OFM zwiedzili Przemyśl.