Relacja z warsztatów misyjnych

Katowice 26-30 sierpnia 2019

 

W dniach 26 – 30 sierpnia w Katowicach Panewnikach odbyły się warsztaty misyjne, zorganizowane przez Konsulta Misyjną  Zakonów Franciszkanach w Polsce. W spotkaniu brało udział dwóch biskupów misjonarzy : O. Zbigniew Kursy OFM z RCA i O. Bonifacy Reimann OFM z Boliwii. Oprócz przedstawicieli konsulty z prowincji franciszkańskich w Polsce, kleryków i braci naszych ośrodków studiów udział brali także misjonarze.

W pierwszym dniu w czasie wieczornego spotkania odbyło się przestawienie uczestników warsztatów i prezentacje seminaryjnych kół misyjnych z poszczególnych prowincji.

Każdego dnia rozpoczynaliśmy spotkanie Mszą św.  homilią  i brewiarzem. Program był wypełniony wykładami dotyczącymi dialogu międzyreligijnego. W pierwszym dniu wykłady poprowadził prof. dr hab. O. Sławomir  Ledwoń OFM z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Po południu natomiast uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectw misyjnych: O. Biskupa Zbigniewa Tadeusza Kusego OFM biskupa diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej:   O. Dominika Wasilewski OFM Conv.  z Tanzanii, który przebywa na misjach ponad 48 lat. Po nich zabrał głos O. Ptolomeusz OFM, który od wielu lat pracuje na terenie Rosji w Smoleńsku.

Wieczorem do Panewnik dojechał O. Symeon Stachera OFM, misjonarz z Maroka. W tym czasie przedstawił pracę franciszkanów w Maroku, najstarszej misji Zakonu Braci Mniejszych. Słuchający dowiedzieli się wiele na temat muzułmanów z Maroka i współpracy z nimi. Wielkim problemem są obecnie migranci, którzy okupują od miesięcy kościół w Tangerze. To są nowe trudne wezwania dla franciszkańskich misji w Maroku.

W następnym dniu prelegentem był Ks. Rafał CyfkaDyrektor Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który mówił  o sytuacji Kościoła na wschodzie i prześladowaniach chrześcijan.Po południu było kolejne spotkanie świadectw misjonarzy: O. Sykstusa  Gajda OFM, pracującego prawie 40 lat w Boliwii: O. Normana OFM z RCA oraz O. Ludwik Kazimierczak OFM, były misjonarz w Czechach. Na zakończenie kilka słów skierował do uczestników O. Elizeusz Czerenko OFM, który we wrześniu rozpocznie pracę misyjną w Boliwii. Wieczorem swoją obecnością zaszczycił nas O. Bonifacy Antoni Reimann OFM, biskup Wikariatu Apostolskiego Ñuflo de Chávez w Boliwii, który po operacji serca przebywał w klasztorze panewnickim.

W czwartek po Mszy św. udaliśmy się na zwiedzanie  kopalni „Guido” w Zabrzu. Pod ziemią przebywaliśmy ponad 3 godziny, zaś popołudniu zwiedzaliśmy z przewodniczką Giszowiec. Jest osiedle robotnicze składające się z  43 domów, które są pomnikiem historii. Osiedle zostało    wybudowane w latach 1907-1914 według projektu architektów Zillmannów. Rozbudowane w latach 1920-1924. W stylu modernizmu będące przykładem realizacji idei miast ogrodów. Osiedle wpisane do rejestru razem z rynkiem, szkołą, budynkiem administracyjnym, nadleśnictwem (obecnie przedszkole), parkiem centralnym z gospodą, kompleksem budynków, łaźni, pralni, magla, zespołem domów noclegowych, pocztą oraz ośmioma kwartałami zabudowy mieszkaniowej.

Po Mszy św. porannej w piątek warsztaty misyjne się zakończyły. W tym roku brało w nich udział 23 przedstawicieli prowincji franciszkańskich w Polsce. Z dziesięciu prowincji franciszkańskich zabrakło jedynie przedstawicieli dwóch prowincji kapucyńskich.  Prowincję św. Jadwigi reprezentowali: O. Błażej Kurowski, fr. Savio Sitarczyk, fr. Szymon Kogut  i fr. Jonatan Tkaczyk.