Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje i sympatycy misji franciszkańskich,

We wrześniu posługa w referacie misyjnym była skoncentrowana głównie na troskę
o biskupa Bonifacego, który od 03 września przebywał w szpitalu rehabilitacyjnym
w Głuchołazach. Rehabilitacja trwała prawie miesiąc i przyniosła bardzo dobre wyniki.  W ostatnim tygodniu biskup został poddany badaniom wydolności serca. Wszystkie wyniki są bardzo zadawalające i ten ostatni tydzień został zakwalifikowany do grupy A, co świadczy o bardzo dobrej pracy serca.
W poniedziałek 30 września biskup opuścił szpital rehabilitacyjny.

Wielką radością dla nas są nowi misjonarze w Kazachstanie i Ziemi Św. W Tałdykorganie, w mieście w południowo-wschodnim Kazachstanie, nad rzeką Karatał, u podnóża Ałatau Dżungarskiego franciszkanie założyli nową placówkę, do której zostali przydzieleni: O. Witold Pelczar, O. Julian Mańkowski i Br. Adam Kokoszka. Natomiast po roku czasu  z Ałmaty wrócił do Polski O.  Dawid Żmuda a jego miejsce zajął O. Łazarz Żuchowski. Obecnie w Kazachstanie będziemy mieli pięciu misjonarzy.

Po latach pobytu w Ziemi Świętej do Polski wrócił O. Zacheusz Drążek, który był gwardianem klasztoru przy  Grobie Pana Jezusa. Do Ziemi Św., nazywanej perłą misji franciszkańskich pojechali: O. Włodzimierz Mamala, który został  przypisany do klasztoru przy Grobie Pana Jezusa. O. Teofil Niwiński uczy się jeszcze języka włoskiego, którzy posługują się bracia w klasztorach. Braciom rozpoczynającym posługę misyjną życzymy siły i mocy Ducha Świętego w ich posłudze.

Również we wrześniu wrócił z Boliwii O. Kacper Nowakowski, który będzie magistrem postulantów w Kłodzku. Z praktyki duszpasterskiej w Togo wrócił Br. Diakon Olaf Jankowicz.

Bardzo dziękuję za każdą Waszą ofiarę na rzecz misji franciszkańskich.  Dziękuję za przysłane intencje mszalne i  msze św. gregoriańskie, które regularne przesyłamy naszym misjonarzom w Afryce, Ameryce Południowej, Kazachstanie, Ukrainie i Ziemi św.

Za wszystkie  małe i duże ofiary bardzo dziękuję. Dziękuję  za Waszą modlitwę,
a zwłaszcza ludziom chorym i starszym. Proszę dalej o  modlitwę za  Br. Marka Baranowicza byłego misjonarza w Boliwii, którego  stan zdrowia się pogorszył.

Przed nami miesiąc misyjny ogłoszony przez papieża Franciszka. Dlatego szczególnie  bardzo Was proszę o modlitwę za naszych Braci misjonarzy, a także o nowe powołania misyjne.

Z franciszkańskim pozdrowieniem. Niech Pan Was błogosławi i strzeże!

 

 

dr Błażej Kurowski OFM
Animator Ewangelizacji Misyjnej
Góra św. Anny, wrzesień  2019

 

Konto: Referat Misyjny Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.

PL 87 1600 1156 1847 6991 7000 0019