Drodzy Przyjaciele. Dobrodzieje i sympatycy misji franciszkańskich,

 

Poprzednie lata związane z pandemią i zablokowane przyjazdy urlopowe naszych misjonarzy mamy już poza sobą. Był to smutny czas i Bogu dzięki, że się zakończył. W tym roku cieszymy się urlopami misjonarzy: O. Rafała Segietha OFM z Togo: O. Roberta Jurzysta OFMz Togo: O. Symeona Stachery OFM z Maroka  i O. Sebastiana Unsnera OFM z Malawi. Na swoich rocznych urlopach byli również misjonarze z Ziemi Św.: O. Włodzimierz Mamala OFM; O. Zacheusz Drążek OFM i O. Teofil Niewiński OFM. Gościnnie przebywał również przez kilka dni w Polsce O. Ryszard Dzierżenga OFM z Togo.

Tegoroczne urlopy misjonarzy skupiły się na złotym jubileuszu życia zakonnego
O. Rafała Segietha OFM. Obchodziliśmy go na Górze św. Anny w niedzielę 18 czerwca. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył minister prowincjalny O. Alard Maliszewski OFM z Wrocławia. W imieniu O. Rafała bardzo serdecznie dziękuję za modlitwę za Niego i ludzi w Togo, gdzie pracuje jako misjonarz już 42 lata. Moje podziękowania kieruję do wszystkich Dobrodziejów, zwłaszcza tych, którzy przyjechali na Mszę św. na Górę św. Anny. Była to dla wielu okazja by poznać O. Rafała osobiście, a wraz z nim wszystkich innych misjonarzy na urlopach.

Przez ten ostatni czas  otrzymałem od Was wiele listów. Zawsze są to też  prośby
o odprawienie intencji mszalnych, prośby o odprawienie Mszy św. gregoriańskich i do Dworu Niebieskiego. Intencje mszalne i  i msze św. gregoriańskie i do dworu Niebieskiego regularnie wysyłam do misjonarzy informując ofiarodawców, gdzie i przez kogo będą odprawione
i w jakim czasie. Coraz więcej dochodzi próśb do referatu misyjnego o odprawienie Mszy św. tzw. losowych. Często to dotyczy ludzi ciężko chorych lub trudnych sytuacji rodzinnych.  Ludzie są zdesperowani i proszą o odprawienie Mszy św. jak najszybciej. Mimo moich starań nie zawsze udaje się znaleźć krótki termin oczekiwania. Dlatego proszę również o wyrozumiałość. Kapłan może jedynie odprawić jedną Mszę św. w ciągu dnia. To dotyczy również naszych misjonarzy.

Bardzo dziękuję za wszystkie formy wsparcia naszych misjonarzy. Afryka staje się coraz bardziej niebezpieczna dla misjonarzy. Potrzebują naszej modlitwy i o nią bardzo Was proszę. Ofiarujcie wszystkie Wasze trudne sprawy: chorobę, ból i cierpienie w tej intencji.

Niech Pan Bóg nas wszystkich błogosławi, strzeże i chroni przed niebezpieczeństwem i chorobą i darzy pokoje. Dlatego dziękujemy jeszcze raz  Wam za wszystkie ludzkie dobro. . .

 

 

o. dr Błażej Kurowski OFM
Animator Ewangelizacji Misyjnej
Góra św. Anny,lipiec 2023

 

Konto: Referat Misyjny Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.

PL 87 1600 1156 1847 6991 7000 0019