Drogi ojcze Błażeju,

Serdecznie dziękuję za okazane mi współczucie, modlitewne wsparcie i przekazaną pomoc finansową z Prowincji również dla współbraci w Ziemi Świętej – o. Eleazara w Betanii i o. Teofila w Betfage, którzy z powodu pandemii nie mogli w tym roku wyjechać na urlop do Polski.

Ja musiałem odbyć zgodnie z przepisami po przyjeździe do Polski 10 dniową kwarantannę, natomiast obecnie odbywam kwarantannę w Jerozolimie w klasztorze Św. Zbawiciela, muszę przesiedzieć w izolacji 14 dni.

Najtrudniejsze dla mnie okazało się  załatwianie pozwolenia w Ambasadzie Izraela w Warszawie na powrót do mojego klasztorze przy grobie Pana Jezusa w Jerozolimie. A to wszystko, ze względu na ogólny zakaz wjazdu do Izraela dla cudzoziemców. W Bożym Grobie już prawie pół roku czekamy na trzech współbraci, którzy nie mogę otrzymać wizy izraelskiej, gdyby Konsul  Izraela nie udzielił mi  pozwolenia na wjazd, brakowałoby czterech współbraci we wspólnocie Bożego Grobu. Chociaż brakuję pielgrzymów i nie ma dużo spowiedzi, to jednak ze względu na Status Quo wszystkie funkcje liturgiczne musimy wykonywać normalnie. Mam na myśli codzienne nasze modlitwy w Bazylice Bożego Grobu: msze święte, które odprawiamy w Grobie i na Kalwarii rano od godz. 4.30 – 8.00; codzienną procesję popołudniową o godz. 16.00 – 17.00 z adoracją oraz oficjum nocne tj. Godzinę czytań i Jutrznię recytowane lub śpiewane, a jeśli jest święto to  z okadzaniem Grobu Pańskiego. W większość świąt i uroczystości mamy również  śpiewane  <Nieszpory Uroczyste>  zawsze o godz. 13:00. Obowiązków w Bożym Grobie nie brakuje nawet jeśli brak pielgrzymów, zwłaszcza kiedy trzeba się na bieżąco wszystkiego uczyć śpiewać i czytać po łacinie lub w innym języku. Cieszę się, że udało mi się wrócić do Jerozolimy, i że na powrót będę mógł kontynuować moją posługę w Bożym Grobie. Pozdrawiam serdecznie i obiecuję pamięć w modlitwie w tych świętych miejscach naszego odkupienia i zmartwychwstania Pana Jezusa.

o.Włodzimierz Mamala OFM,  Jerozolima