Konferencja Północno-Słowiańska Zakonu Braci Mniejszych, do której należy pięć polskich prowincji, zorganizowała coroczne spotkanie misjonarzy przebywających na urlopie. Spotkanie  odbyło się w dniach od 25 do 28 czerwca br. w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach.

Do sanktuarium przyjechali misjonarze z Republiki Centralnej Afryki i Kamerunu: przedstawiciele Ameryki Południowej z Boliwii oraz misjonarz z Ukrainy. Gościem specjalnym był katechista  Raphael Ouedraogo z parafii Korsimoro  w Burkina Faso.

W programie spotkania była modlitwa, wymiana doświadczeń i wyjazd do ciekawych miejsc. Oprócz Wambierzyc, które w tym roku obchodzą jubileusz 800-lecia, odwiedziliśmy również Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie.

W wambierzyckim sanktuarium byliśmy świadkami iluminacji bazylika MB Królowej Rodzin. O godz. 21.00 zabłysło ponad 1300 żarówek.  Bardzo efektownie wygląda fasada przy wieczornej iluminacji.

Misjonarze mieli również okazję zapoznać się z historią Wambierzyc, obejrzeć najważniejsze kaplice kalwaryjskie i ruchomą szopkę. Szopka odwiedzana przez dzieci i dorosłych, pielgrzymów i turystów, szopki niezmiennie od ponad stu lat wzbudza zachwyt i uznanie dla kunsztu jej twórców.

Spotkanie zakończyło się poranną Mszą św. w bazylice w czwartek 28 czerwca.

Błażej Kurowski OFM