Maroko, październik  2022

DROGI BŁAŻEJU,

Już jestem w Tangerze. Dziękuje za twoje serce gotowe do pomocy i jestem w modlitwie… Codziennie dbam o kondycję kręgosłupa. Stosuję wszelkie zalecenia z Polski i już od listopada zacznę nową misję w stolicy Maroka w Rabacie. Jest tam cieplej i mniej wilgotności. W sumie w Tangerze byłem prawie 13 lat. Dziękuję za ten cudowny czas choć nie zawsze łatwy. Ciągle brakuje nam biskupa i nie ma chętnych za wielu…

Tym razem przyleciałem do Maroka bez rozgłosu. Nie chciałem hucznych powitań, jak to uczyniono dwa lata temu.

Obawiałem się przejścia granicznego na lotnisku, bo po przebyciu pewnego czasu poza Marokiem traci sie prawo do karty pobytowej. Anioł Stróż czuwał i tym razem,  i nie bylo problemów. W walizce miałem wiele specyfików i środków leczniczych z medycyny świętej Hildegardy (Bertram, Galgant, Orkisz w różnych postaciach, Marones, Koper włoski etc.). Wszystko przeszło bez kontroli.

Jeszcze przed wyjazdem z Polski zostałem przyjęty do Stowarzyszenia FUSTINUM w Krakowie Łagiewnikach. Z siostrami MB Miłosierdzia współpracuję od lat jako misjonarz miłosierdzia w kraju muzułmańskim.

Powolutku wchodzę w codzienność i przekazałem już wszystkie obowiązki w Tangerze na inne osoby. Proboszczem Katedry jest o. Zenon – krakowski wspóbrat,  ekonomem diecezji  Miguel – Hiszpan, świecki człowiek urodzony w Maroku, kanclerzem Kurii biskupiej nasz współbrat franciszkański Jorge z Brazylii.

Papieskie Dzieła Misyjne – będę je prowadził do maja przyszłego roku i kończę moją kadencję  10-cio letnią. Nuncjusz Apostolski z Rabatu będzie szukał w dwóch diecezjach kandydata na nowego Dyrektora Krajowego PPDDMM.

Kapelaństwo w Rezydencji Hiszpańskiej – tę posługę pełnię od 6 lat. Dzięki kapelaństwu nasza wspólnota z Tangeru ma wsparcie ekonomiczne z Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Madrytu. To pozwala nam na opłacenie naszej kucharki i portiera.

Papieskie Dzieła Misyjne celebrują Tydzień Misyjny w całym świecie. Został on ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Na zdjęciu spotkanie w Madrycie dwóch rzeczywistości: misyjnej w Maroka i sekularyzacyjnej z Hiszpanii. Misjonarze z Hiszpanii prowadzą do dzisiejszego dnia misje w Maroku. Ich obecność pozwoliła Kościołowi przetrwać najtrudniejsze czasy.

Ufam, ze słonce Maroka i suchszy klimat Rabatu będą wygrzewały moje plecy. Z pozdrowieniami i podziękowaniami za modlitwę i wszelkie dobro:

simeon