Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje i Sympatycy misji franciszkańskich.

Środą Popielcową rozpoczął się Wielki Post w Kościele. To czas nie tylko przeżywania nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, słuchania kazań pasyjnych i uczestnictwa w rekolekcjach. Dla wielu ludzi jest to czas większej aktywności modlitewnej, robienia dobrych uczynków wobec bliźnich, ale także podejmowanie szczególnych wyrzeczeń i dzieł miłosierdzia.

Dla misjonarzy Wielki Post to szczególny czas, bo trwają ostatnie chwilę przygotowań katechumenów do przyjęcia sakramentu chrztu św. Przez nawet kilka lat przygotowywano ludzi do bycia chrześcijaninem. Jednych i drugich to przygotowanie wiele kosztuje pracy i wyrzeczeń. Nie zawsze bywa decyzja dorosłego człowieka, który zamierza być chrześcijaninem dobrze przyjmowana przez rodzinę i otoczenie. Niejednokrotnie ludzi ci muszą się liczyć nawet z prześladowaniem. Więcej nakłada się na nich obowiązków związanych z pracą na roli. Niejednokrotnie w niedzielę rozpoczynają pracę, gdy jest jeszcze ciemno, by móc iść do kościoła, na spotkanie z misjonarze i katechezę. Są kandydaci do chrztu szykanowani przez rodzinę i otrzymują mniej jedzenia od innych domowników.

Ale kiedy przychodzi Wielka Sobota, wieczorem na liturgii spotykają się wierni, a wśród nich szczęśliwi ci, którzy otrzymają chrzest, potem bierzmowanie i przystąpią do I Komunii Św. Radość I dziękczynienie ogarnia wszystkich. Swoją radość narodzenia się i bycia chrześcijaninem wierni przejawiają muzyką, śpiewem i tańcem. Bo stać się dzieckiem Pana Boga to wyróżnienie, ale także rękojmia zbawienia wiecznego.

My w Wielkanoc gromadzimy się po Rezurekcji w naszych domach na śniadaniu wielkanocnym. Spożywamy poświęcone pokarmy, a jajko jest symbolem życia. Również naszym rodzinnym, przyjacielskim spotkaniom towarzyszy radość zmartwychwstania Pana: „gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, to próżna byłaby nasza wiara”

Bracia i Siostry, Chciałbym Wam wszystkim przekazać serdeczne pozdrowienia i wyrazy wdzięczności od naszych misjonarzy, za Waszą pomoc, duchową i materialną. Dziękuję za Waszą modlitwę w intencji misji i za misjonarzy, zwłaszcza za to, że towarzyszyliście im duchowo w Wielkim Poście. To niesłychane, że tak wielu ludzi codziennie modli się za misjonarzy. Wyrażam moje wielkie Bóg zapłać za przekazane ofiary, które wpłynęły na misyjne konto.

Dziękuję za przesłane intencje mszalne i msze św. gregoriańskie, Przesłałem Msze św. do naszych misjonarzy w Afryce, Maroku i Ameryce Południowej. Msze św. gregoriańskie odprawiają obecnie O Sebastian w Malawi; O. Robert w Togo i O. Borys na Ukrainie. Każda przesłana intencja mszalna wysyłana jest do misjonarzy, a Msze św. są odprawiane w kolejności zgłoszeń.

Odwiedzając szkoły jestem pod wrażeniem zaangażowania dzieci i nauczycieli. To zaangażowanie dotyczy zbierania makulatury, pomocy szkolnych, słodyczy i programu edukacyjnym „Dać im nadzieję”. W niektórych szkołach dzieci modlą się za swoich rówieśników w dalekich i ubogich krajach. Dzięki Wam i waszej pomocy dzieci mogą się uczyć i zdobyć zawód.

Wszystkim jeszcze raz bardzo wielkie Bóg zapłać za Waszą pomoc, za Wasze ofiary i duchowe wsparcie, Za modlitwę za nas, byśmy dalej trwali w entuzjazmie Chrystusowej Ewangelii. W szczególny sposób dziękuję za modlitwę wszystkim ludziom chorym i starszym. Wasza modlitwa i cierpienie, które tak często ofiarujecie misjonarzom. Dziękuje za wielkopostne postanowienia i wytrwanie w nich. Dalej bardzo proszę wszystkich o modlitwę za naszych Braci misjonarzy, a także o nowe powołania misyjne. Z franciszkańskim pozdrowieniem. Niech Pan Was błogosławi i strzeże!

O. dr Błażej Kurowski OFM

Animator Ewangelizacji Misyjnej