Przed 30-tu laty O. Robert Jurzysta po kursie językowym we Francji został wysyłamy na misje do Afryki. Wcześniej, bo już ponad 10 lat pracowali w Togo O. Rafał Segieth OFM i O. Ryszard Dzierzenga OFM. Podobnie jak oni został skierowany do Togo. Przez długie lata posługiwał w Mango, prowadząc parafię franciszkańską. W międzyczasie do Togo dotarli także O. Michał Borecki OFM i Krystian Pieczka OFM. Jeszcze po kilku latach dojechał do Togo O. Sergiusz Janik OFM. Przy powstaniu prowincji franciszkańskiej z zachodniej Afryce liczba braci z prowincji św. Jadwigi była dość pokaźna. Nowa prowincja założyła swoją placówkę w Burkina Faso, do której zostali skierowani O. Rafał Siegieth OFM i O. Robert Jurzysta OFM. Po latach O. Robert OFM znowu wrócił do Togo, gdzie zlecono mu zorganizowanie nowej parafii  w Barkoissi w diecezji Dapaong.

 Życzymy mu dalej entuzjazmu misyjnego, gorliwości, która go zawsze podkreślała i Bożego wsparcia w tym misyjnym posługiwaniu Bogu i drugiemu człowiekowi. O Robert skierował do nas kilka słów z tej okazji:

„To już 30 lat temu jak przyleciałem do Togo. Leciałem wtedy razem z Ojcem Filipem Mac który potem został skierowany do pracy na Wybrzeże Kości Słoniowej. Niestety już 20 lat jak nie żyje, czas szybko płynie i wszystko już jest inne niż te zaledwie trzydzieści lat temu.  Nie wiem kiedy do zleciało . Dziś Dziękuję Panu Bogu za ten czas pobytu i mojej pracy misyjnej na ziemi Afrykańskiej , za ludzi napotkanych tutaj na mojej drodze misyjnej.  Wam wszystkim że byliście i jesteście dalej wspierając mnie w mojej pracy misyjnej duchowo i materialnie. Dziękuję wam z całego serca. Bogu niech będą dzięki za ten  DAR wspólnego misjonowania. Z tej okazji nasz kucharz przygotował specjalny obiad z togijskim rarytasem, sałatkę z żabą”.

 Pozdrawiam was wszystkich i błogosławię+

Pokój i Dobro !o. Robert JURZYSTA ofm.