Drodzy Przyjaciele. Dobrodzieje i sympatycy misji franciszkańskich,

 

Żyjemy okresem Wielkiego Postu w Kościele. Byliśmy pełni nadziei, że w tym roku będziemy mogli bez szykanów covidowych uczestniczyć w ćwiczeniach wiekopostnych: rekolekcjach, drodze krzyżowej i nabożeństwie gorzkich żalów. Ale niestety, dotknęła nas wojna, najbardziej niespodziewane wydarzenia, jakie mogło się zdarzyć.  Wcześniej wydawało się, że to niemożliwe. Ale dziś patrzymy na działania wojenne, cierpienie ludzi, płaczące dzieci i tysiące ludzi z pomocnym sercem.  To nasze jutro w ciągu kilku dni stało się bardzo niepewne. Pozostała nam jednak  nadzieja i modlitwa, by ten koszmar się skończył i ludzie mogli żyć w pokoju.

Brat Waldemar Czarnocki będący w klasztorze franciszkanów w Tarnopolu, opowiadał o nośnych alarmach, chowania się każdego dnia do schronów  z kobietami i dziećmi. Każdemu dniowi towarzyszy niepewność i strach. Każdy dzień jest niepewny i nie wiadomo co przyniesie. Wielkie tragedie przeżywają ludzie na poległych pogrzebach ukraińskich żołnierzy.

Ponownie smutna wiadomość dotarła z Boliwii od biskupa Bonifacego, który przebywa w szpitalu katolickim  w Santa Cruz z powodu bakterii w płucach. Niedawno miał po raz kolejny korona wirusa i ślady po nim są widoczne.

W styczniu dochodzą do nas  trudne wiadomości. Najpierw  z Kazachstanu potem z Ukrainy,  a teraz z Boliwii.  Te wydarzenia przynoszą wiele znaków zapytania.

Dla nas to czas wielkiej próby. Otrzymuję dalej   dużą  korespondencję, z czego bardzo się cieszę.  Otrzymałem od Was znowu dla misjonarzy intencje mszalne i msze św. gregoriańskie do odprawienia. Wszystkie intencje i msze św. gregoriańskie, które zostały przyjęte będą lub już są odprawiane przez naszych misjonarzy.

Bardzo dziękuję w imieniu misjonarzy za tę   wielką pomoc dla nich.  Jak już pisałem nie zawsze udaje mi się przesłać informację, co do pojedynczych  intencji przesłanych do referatu a przekazanym misjonarzowi. Dalej prowadzimy programy adopcyjne dla dzieci. Nowi uczniowie z Togo dołączyli do naszego programu.

Zbliżają się święta zmartwychwstania. Przesyłam wszystkim pozdrowienia
i podziękowania. Niech będzie z Wami TEN, który jest zmartwychwstaniem i życie. Wsłuchani w Jego słowa idźmy za NIM jak uczniowie z Emaus i poznajmy GO jak oni po łamaniu chleba.

Niech Pan Bóg nas wszystkich błogosławi, strzeże i chroni przed niebezpieczeństwem i chorobą i darzy pokoje. Dlatego dziękujemy Wam za wszystkie  modlitwy. Są one nadal bardzo potrzebne.

 

 

o. dr Błażej Kurowski OFM
Animator Ewangelizacji Misyjnej
Góra św. Anny, marzec  2022

 

Konto: Referat Misyjny Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.  

PL 87 1600 1156 1847 6991 7000 0019