Drodzy Przyjaciele. Dobrodzieje i Sympatycy misji franciszkańskich,

 

Podobnie jak poprzednich miesiącach oczekiwaliśmy na urlopowy przyjazd naszych misjonarzy do Polski. Niestety, nikomu nie udało się przylecieć na zaplanowany wcześniej już urlop. Tegoroczne urlopy będzie trzeba przerzucić na przyszły rok. Ufam, że uda się te plany zrealizować.

Nadal nie możemy wysłać paczek z lekarstwami do Afryki. Na takie paczki czekają: O. Robert w Togo i O. Sebastian w Malawi.  O. Symeon dalej kontynuuje leczenie. W ostaniem czasie przebywał na oddziale chorób tropikalnych w Poznaniu. Z pozostałymi misjonarza starałem się utrzymywać kontakt przez media.   W międzyczasie Togo i tereny, gdzie pracują nasi Współbracia zostały dotknięte ulewanymi deszczami i powodzią. Domki, które w większości są z błota pod wpływem wilgoci i deszczu się rozleciały. W związku z epidemia wszystko stało się bardziej skomplikowane. Na szczęście sytuacja wróciła do normy. Przy okazji ucierpiała również placówka misyjna, gdzie pracuje O. Robert.  O. Rafał poinformował mnie, że rozpoczął katechezę dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentu chrztu św. W spotkaniach może brać udział tylko określona liczba ludzi. Dlatego też przygotowują się w kilku grupach.

Z ostatnich wiadomości z Boliwii epidemia korona wirus nie odpuszcza. Na dodatek jest bardzo gorąco i dotkliwa susza. Br. Feliks napisał, że: „znowu płona lasy ona znowu lasy, a raczej to co pozostało w naszej Amazonii”. Biskup Bonifacy został poddany zabiegowi usunięcia kamieni nerkowych. Zabieg zakończył się szczęśliwie. Biskup przekazuje wszystkim podziękowanie za pomoc w organizację szpitala do chorych na covid 19. Szpital działa, ale bez tej pierwszej pomocy materialnej by nie ruszył. Wszystkim dobrodziejom  wielkie podziękowanie z modlitwą.

W ramach promocji misji franciszkańskich we wtorek 29 września  nakręciłem film o misjach w naszym misyjnym muzeum, który był wyemitowany w Niedzielę Misyjną 18 października  przez stację TVP3 Opole. Również O. Symeon Stachera na Górze św. Anny nagrał film o misjach i franciszkańskiej obecności  w Maroku dla papieskich Dzieł  Misyjnych na Tydzień Misyjny.

            Odwołałem z przykrością nasze doroczne spotkanie rodziców, rodzeństwa i dobrodziejów misji, które organizowane było w Domu Pielgrzyma w sobotę adwentową. Prawdopodobnie nie dojdzie również do corocznego balu charytatywnego na rzecz misji w drugą sobotę stycznia 2021 roku. Dzięki balowi charytatywnemu mogliśmy wspomóc materialnie  jedno z dzieł misyjnych. Takiej pomocy najprawdopodobniej w 2021 roku nikt nie otrzyma. Dzięki kolędnikom misyjnym z Góry św. Anny, Wrocławia, Borek Wielkich i innych miejscowości wspomagaliśmy także szkoły, sierociniec  i ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Boliwii. W tym roku też to będzie utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Składam tez serdeczne podziękowania za wszystkie wpłaty na nasze misyjne konto. Jest to bardzo wielka pomoc dla naszych misjonarzy, zwłaszcza  w Boliwii, Togo i Malawi. Wszyscy nadal zmagają się z pandemią i chcą pomóc ludziom, z którymi pracują. Nad Boliwią i Kościołem katolickim zawisły znowu czarne chmury po wyborach prezydenckich. Z waszą życzliwością spotykamy się prawie każdego dnia i jesteśmy bardzo za nią wdzięczni.  Wielkie Bóg zapłać za przesłane  intencje mszalne do odprawienia i Msze św. gregoriańskiej. Wszystkie intencje i Msze św. gregoriańskie, które zostały przyjęte będą odprawione przez naszych misjonarzy. O tym osobiście poinformowałem, tych, którzy o to prosili.

Ufam nadal, że z pomocą Bożą z dnia na dzień będzie normalniało nasze życie i praca na rzecz misji. Jeszcze raz wszystkim za wszystko dziękuje.  Niech Pan Bóg nas wszystkich strzeże i chroni przed niebezpieczeństwem i chorobą.

 

o. dr Błażej Kurowski OFM
Animator Ewangelizacji Misyjnej
Zawadzkie, 28  października  2020