DRODZY PRZYJACIELE MISJI W MAROKU !!!

Na nowo pozdrawiam i pragnę się podzielić wiadomościami z misyjnych szlaków franciszkńskich tak w Maroku jak i szerzej poprzez Papieskie Dzieła Misyjne, które miały swoje Zgromadzenie Generalne w Rzymie w pierwszym tygodniu czerwca 2023.

Dyrektorzy krajowi Papieskich Dzieł Misyjnych kontynentu afrykańskiego na Sesji Zgromadzenia w Kamerunie

Święte Miasto Rzym (Agencia Fides) – Nowy odpowiedzialny Papieskich Dzieł Misyjnych, kardynał Antonio TAGLE, zwołal Zgromadzenie Genralne w Rzymie. Spotkali się dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych z 126 krajów, aby zgodnie z wytycznymi Ojca swiętego Franciszka szukać nowych dróg spotkania z ludżmi rożnych kultur i wyznań . To dzieło ewangelizacji do którego zaprasza nas Jezus.

W Sali Klementyńskiej odbyło się spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem dla wszystkich dyrektorów i pracowników Papieskich Dzieł Misyjnych. Papież Franciszek podzielił się z nami swoimi przemyśleniami na temat misji ad gentes i synodalności. Potem przez dłuższy czas osobiście witał się z każdym z nas. Od 11 lat będąc na tych Zgromadzeniach Ojciec Święty zawsze uprzywilejowuje osobiste spotkanie.

W Maroku dzięki Papieskiemu Dziełu Dziecięctwa Misyjnego wsparto 13 projektów na rzecz edukacji, dożywiania dzieci, zakupu leków… Pracujemy z mniejszością chrześcijańską i Marokańczykami, ale teraz koncentrujemy się na nowym i bolesnym poletku: bezbronnych dzieci migrantów, porzuconych przez rodziców. Jesteśmy Kościołem z drzwiami otwartymi w sensie dosłownym. Biskup musi je otwierać każdego ranka, żeby dzieci nie zmarzły na ulicy. Czasami nie wiemy, jak odpowiedzieć i przytłacza nas to wołanie o wierność temu, o co prosi nas Papież: pracy, dachu i ziemi.

Sytuacja migrantów w Maroku poprawiła się pod względem zdrowia i edukacji w porównaniu z przeszłością. Dziś można powiedzieć, że kraj ten jest krajem przyjmowania migrantów. W naszym spotkaniu z muzułmanami nie powinien nam towarzyszyć strach, ale wzajemne zaufanie, które wymaga stałego dialogu. Chrześcijanie powinni być odpowiedzialni za promowanie dialogu i spotkania.Od Hiszpanii oddziela nas naturalna granica, jakim jest Morze Śródziemne oraz ludzkie granice Ceuty i Melilli. W obliczu tego staramy się chronić i ratować życie uchodźców. Centrum Dialogu o. Peteiro (byłego biskupa, wielkiego promotora spotkania międzyreligijnego) między muzułmanami i chrześcijanami współpracuje z wolontariuszami i ludźmi, którzy wierzą, że wspólne życie jest możliwe. W kraju zwykle nie ma zamieszek, ale wszystko jest kontrolowane przez policyjny reżim. Mamy wolność wyznania, ale Marokańczycy nie mają wolności sumienia. BYĆ ŚWIADKAMI WIECZNEJ MIŁOŚCI, BYĆ UCZNIAMI NAUCZYCIELA JEZUSA, BYĆ NOWYM ŚWITEM KAŻDEGO DNIA…                

Uśmiechnięci bracia franciszkanie zamieszkujący wspólnie misję w Maroku

W Maroku jesteśmy małą rodziną zakonną: 21 franciszkanów z 15 krajów, misja szczególnie droga św. Franciszkowi, „by iść do muzułmanów z Chrystusem w sercu”. Zawsze poszukujemy nowych misjonarzy do pierwszej misji Zakonu Franciszkanów.Kocham Pana Boga w każdym człowieku, którego stawia na mojej drodze i błogosławię Jego obecność w CAŁEJ LUDZKOŚCI, W NASZYCH SERCACH…

Niech każdy nowy dzień napełnia nas Światłem Chrystusa i odnawia nasze siły i zdrowie w czasie wakacyjnym

                                                          

Simeon ofm
Czerwiec, 2023