W dniach 16-17 czerwca w Międzynarodowym Sanktuarium św. Anny, Matki NMP w Górze św. Anny odbyła się , zorganizowana przez Konferencję Północno-słowiańską Braci Mniejszych. Na pielgrzymkę zostali zaproszeni misjonarze, którzy obecnie przebywają na urlopie. Reprezentowali oni różne kontynenty i kraje misyjne, gdzie docierają misjonarze franciszkańscy. W tym roku byli misjonarze z Ziemi Św., która  jest perła misji  franciszkańskich. Na Górę św. Anny przyjechali także bracia posługujący: w Boliwii, Republice Środkowej Afryki, Kamerunie Ukrainie, pracujący w obrządku ukraińsko-bizantyjskim i Kazachstanie. Nie zabrakło także animatorów misji z poszczególnych prowincji franciszkańskich w Polsce.

W sobotę misjonarze wraz z przyjaciółmi misji uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy WNMP w Porębie, której przewodniczyli i kazanie wygłosił O. Eleazar Wroński OFM, misjonarz z Ziemi Świętej. Po Mszy św. klerycy z koła misyjnego przewodniczyli kalwaryjskiej drodze krzyżowej. Nabożeństwo zakończył wspólny śpiew, złożeni wiązanki kwiatów i znicza przy pomniku św. Jana Pawła w okazji 35 -lecia jego obecności na Górze św. Anny.

 

Sobotnie wieczorne spotkanie  uświetnił O. Marian Szymański OFM Conv. z Głogówka, który przybliżył sylwetki męczenników franciszkańskich z Pariacoto w Peru. Następnie zgromadzeni obejrzeli film: „Życia nie można zmarnować„.

 

W niedzielne przedpołudnie misjonarze opowiadali o specyfice ich pracy w poszczególnych krajach. Msza św. koncelebrowana  w bazylice św. Anny o godz. 11.30, której przewodniczył O. Jacek Koman OFM, minister prowincjalny z prowincji MB Anielskiej. O. prowincjał Jacek wygłosił także okolicznościowe kazanie.