Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje i sympatycy misji franciszkańskich,

Miesiące wakacyjne każdego roku obfitują w czas urlopowy naszych misjonarzy.
W zależności od kontynentów, na których pracują przydzielane są urlopy. O tak: misjonarze franciszkańscy z Afryki i Ziemi św. przyjeżdżają na urlop co dwa lata na dwa miesiące. Misjonarze z Ameryki Południowej mają urlop co trzy lata. Przebywają w Polsce trzy miesiące. Nasi misjonarze z Kazachstanu ze względu na odnowienie wizy, są na urlopie każdego roku jeden miesiąc. Podobnie jest z misjonarzami z Maroka.

Urlop dla wielu z nich jest czasem podreperowania zdrowia, wykonanie badań lekarskich i często też wizyty u stomatologa. W Polsce misjonarze korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego, który opłaca prowincja św. Jadwigi. Jednak niektóre wizyty u lekarza opłacane są przez referat misyjny. Jeżeli misjonarz potrzebuje regularnie lekarstwa, są one również zakupione i wysłane przez referat misyjny. Problem z pocztą  jest tylko w Boliwii, gdzie ta instytucja nie funkcjonuje od dłuższego czasu.

Prowincje franciszkańskie w Polsce zorganizowały również spotkanie misjonarzy będących na urlopach. W spotkaniu uczestniczyło piętnastu misjonarzy. Była to okazja wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń misyjnych.

Bardzo dziękuję za każdą Wasząofiarę na rzecz misji franciszkańskich.  Dziękuję za przysłane intencje mszalne i  msze św. gregoriańskie, które regularne przesyłamy naszym misjonarzom w Afryce, Ameryce Południowej, Kazachstanie, Ukrainie i Ziemi św.

W lipcu na urlop przyjechali do Polski: O. Bogumił z Kazachstanu; O. bp Bonifacy Reimann z Boliwii i O. Sebastian Unsner z Malawi, zaś w sierpniu: O. Symeon Stachera
z Maroka i O. Kacper Nowakowski z Boliwii, który zakończył swoją posługę w tym kraju.

Niestety, nie wszyscy misjonarze mogą cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, bp Bonifacy Reimann przeszedł operację serca i otrzymał bypassy. Za kilka dni podejmie leczenie w szpitalu rehabilitacyjnym w Głuchołazach. Bardzo prosimy o modlitwę w Jego intencjach.

Każdego roku referaty misyjne działające przy prowincjach franciszkańskich organizują warsztaty misyjne dla kleryków.  Tym razem odbyły się w Katowicach, a tematem wiodącym był dialog międzyreligijny. Jeden dzień prelegentem był ks. Rafał Cyfka, reprezentujący organizację <Kościół w potrzebie>,  który podjął temat prześladowania chrześcijan
w dzisiejszym świecie. W spotkaniu biorą także udział misjonarze będący na urlopach,
którzy jako świadkowie dzielą się swoimi doświadczeniami.

W przeciągu tych dwóch miesięcy przyjęliśmy kolejne intencje mszalne do odprawienia, które już, albo w najbliższym czasie zostaną odprawione w różnych państwach.
Kiedy informuję, że intencja nie zostanie odprawiona w Polsce, tylko w kraju misyjnym przez franciszkanina to wierni bardzo się cieszą.

Przez te dwa miesiące wpłynęły małe i duże ofiary, za które bardzo dziękuję. Jeszcze raz bardzo dziękuję  za Waszą modlitwę, a zwłaszcza ludziom chorym
i starszym. Proszę dalej o  modlitwę za Br. Marka Baranowiczabyłego misjonarza w Boliwii. Jego  stan zdrowia, jest obecnie zadawalający i Br. Marek powoli wraca do siebie po bardzo  ciężkiej chorobie.Polecam Waszej modlitwie O. bp Bonifacego, by mógł wrócić do swoich zajęć w Boliwii, po przebytemu leczeniu sanatoryjnemu.

Na początku sierpnia po prawie trzech miesiącach urlopu odleciał do Togo O. Robert Jurzysta OFM. W marcu zachorowała ciężko jego mama. Stan był bardzo ciężki, ale chyba rychły przyjazd syna misjonarza doprowadził do ustabilizowania choroby. O. Robert z radością wracał do Togo i dziękuje wszystkim za pomoc i wsparcie modlitewne. W połowie sierpnia wrócił do Kazachstanu O. Bogumił Bednarski.

Przed nami miesiąc misyjny ogłoszony przez papieża Franciszka. Dlatego szczególnie  bardzo Was proszę o modlitwę za naszych Braci misjonarzy, a także o nowe powołania misyjne. Nie zapominajmy o prześladowanych chrześcijanach. Czuwajmyrazem ze św. Franciszkiem, który przed 800-laty spotkał się ze sułtanem.

Z franciszkańskim pozdrowieniem.Niech Pan Was błogosławi i strzeże!

 

 

dr Błażej Kurowski OFM
Animator Ewangelizacji Misyjnej
Góra św. Anny, lipiec, sierpień 2019