Internat dla dziewcząt w Villa Paraiso

 

Nasz Internat może pomieścić 16 dziewcząt. Staramy się zapewnić pomoc rodzinom, które nie mają możliwości dalszego wysyłania córek do szkoły w małych miejscowościach, z których pochodzą. Większość tych dziewczyn pochodzi z dezintegrowanych rodzin:rodzice żyjący w separacji, matki samotnie wychowujące dzieci, często bez dostatecznych środkó do życia.

Staramy się formować je  według wartości chrześcijańskich. Uczymy ich podstawowych rzeczy codziennego życia: czystości i porządku w swoich pokojach i materiałach do nauki, gotowania, prania, etc.

Dziewczęta są przygotowane również do sakramentów, uczymy ich modlitwy, prowadzimy katechezę. Odbywają się też spotkania z rodzicami, staramy się ich wspierać we wszystkim, czego potrzebują.

Naszym dużym zmartwieniem jest to, że dziewczęta nie mają miejsca do nauki, w którym mogą odrabiać lekcje i różne prace. Obecnie robią to na korytarzu. Miejsce to jest bardzo niewygodne, ponieważ jest to bardzo wąski korytarz, w upalne dni, trudno jest tam wytrzymać, co bardzo utrudnia wykonywanie zadań przez dziewczęta z naszego Internatu”.

Drogi O. Blazeju

Ten tekst wyslala mi S. Filemona, odpowiedzialna za Zgromadzenie Siostr Sluzebniczek w Boliwii. Jest potrzebny salon w ktorym moga odrabiac lekcje i rozne prace. Obok tego salonu bedzie pokoj z lazienka dla siostry wychowawczyni. Ten proyekt jes oszacowany na 24.000  dolarow. Siostry pokrywaja polowe kosztow, a ja reszte. Szukam z roznych projektow.  Od Dobrodziejow naszej franciszkañskiej Prowincji w Niemczech przekazalem na to dzielo juz 3000 Euros (odpowiedzialny O. Ludwik Mazur, i dalej wspolpracuje ze mna O. Andrzej Walko). Mam nadzieje, ze jeszcze cos z tej strony bedzie w najblizszym miesiacu. Slyszalem, ze dzisiaj, w Niedzele Palmowa byl bazar na Gorze Sw. Anny.  Jezeli moglbym liczyc na  Wasze wsparcie z tej inicjatywy, to bylbym wdzieczny. Na wykoñczenie kaplicy w Los Troncos (urbanizacja Berlin) bedzie pomoc od grupy Marysi z Katow. Zostawiam to Twojej deczyzji, czy dla Villa Paraiso, gdzie Patronka jest Matka Boza Rozañcowa, moglaby isc pomoc z tego bazaru.

To na razie tyle. Przesylam Ci tez zdjecia od siostry z Villa Paraiso, aby sluzyly ewentualnych  Dobrodziejow. Pozdrawiam serdecznie.

Wasz Bp Antoni Bonifacy Reimann OFM