Santa Cruz de la Sierra, 15 październik, 2020
Drogi Ojcze Prowincjale Alanie i Współbracia
Ostatnie moje wiadomości do Was kończyłem relacja na temat koronawirusa w Boliwii, a szczególnie w Concepción. Dziś mogę powiedzieć, że dzięki Bogu, sytuacja jest opanowana. Nasz „szpital polowy”, zostanie w najbliższym czasie zamknięty. Dziękuje za pomoc nadesłaną z Ośrodka Misyjnego na ten cel.
Dzisiaj ten list pisze do Was też z Santa Cruz, bo jak już Wam wiadomo, musiałem poddać się operacji laserowej, aby usunąć kamienie z przewodu moczowego. Dzięki Bogu, operacja przebiegła dobrze i przebywam teraz na rekonwalescencji w naszym klasztorze San Antonio w Santa Cruz. Bóg zapałać za modlitwy. Doszły do nas też i smutne wiadomości o wysokiej liczbie zachorowań w Polsce, nawet o zamknięciu niektórych klasztorów Prowincji z powodu wyniku pozytywnego koronawirusa u jednego ze współbraci. Współczuję Wam, drodzy Bracia, i pamiętam w
modlitwie o Was i o wspólnocie, gdzie przebywacie, a niektórzy nawet w szpitalu. Pamiętam także o Współbraciach, którzy doświadczeni krzyżem choroby, nie poddają się jej, i łączą swoje cierpienia z Jezusem, za Jego Kościół i za świat cały. Niech te nowe znaki czasu, będą motywem do zapytania: Panie, co nam pragniesz przekazać poprzez to bolesne doświadczenie życiowe?
Słowa pociechy kieruje tez dla Współbraci, którzy w tych ostatnich miesiącach żegnali swoich przyjaciół, krewnych, na drogę do wieczności. Szczególne słowa chrześcijańskiej pociechy kieruje dla braci misjonarzy, Włodzimierza i Roberta, którzy z dalekiej misji, łączyli się ze swoja rodziną, aby pożegnać ojca i matkę. Pamiętajmy też o śp. O. Cezarze Domagała, z Prowincji Wniebowzięcia Matki Bożej, były misjonarz w Boliwii, od 1986 do 2017, który wrócił do Prowincji z przyczyn zdrowotnych, a w dniu 14 września odszedł do Pana. Niech Pan ukaże mu swoje oblicze i przyjmie go do swojego Królestwa. Z drugiej strony, raduje się z Wami z różnych przyczyn taki jak: rozpoczęcie nowicjatu w Borkach Wielkich przez czterech nowicjuszy. Napełnia radością profesja wieczysta braci: Szymona, Francesca i Michała. Tez 25 rocznica święceń kapłańskich O. Flawiana i O. Sergiusza, oraz Święto naszej Prowincji zakonnej, przezywane w klasztorze prudnickim dnia 26 września.

Szczególnie z okazji Świętej Jadwigi, Patronki Prowincji, za Jej przyczyna, życzę ustawicznego pogłębiania przyjaźni z Bogiem i dzielenia się radością tej przyjaźni ze współbraćmi we wspólnocie zakonnej, jak też z braćmi i siostrami poza ta wspólnotą, którzy z różnych przyczyn, żyją „na peryferiach egzystencjalnych”.

Niech Pan Was strzeże i Wam błogosławi:
A. Bonifacy, OFM, Wikariusz Apostolski w Ñuflo de Cháve