Wyjątkowym zjawiskiem wśród dzieł misyjnych Zakonu jest Centrum Edukacyjne prowadzone przez franciszkanów w Maroku. W tym muzułmańskim kraju, gdzie zabroniona jest działalność ewangelizacyjna, franciszkanie służą pomocą edukacyjną.

Centrum świętego Antoniego w Meknes zostało założone przez franciszkanów z Prowincji Trzech Towarzyszy z Francji w 1943 r. za protektoratu francuskiego. Franciszkanie leczyli najuboższych z Meknesu przez 40 lat, zawsze we współpracy z woluntariuszami marokańskimi. Od 1983, kiedy ostatni franciszkanie pielęgniarze opuścili Meknes z powodu złego stanu zdrowia, nowi, którzy przybyli, zaczęli pracę formacyjną i edukacyjną.

Obecnie w Centrum pracuje czterech franciszkanów. Centrum posiada bibliotekę, która służy pięciuset studentom w codziennym przygotowaniu do szkoły i Ośrodek Formacji Językowej i Ogólnej, gdzie zapisanych jest 700 osób (najubożsi, szczególnie kobiety i dziewczęta, które nie miały możności ukończyć szkoły). Centrum oferuje naukę pięciu języków, informatyki, fizyki, matematyki, literatury. Razem z franciszkanami pracuje tam 30 nauczycieli muzułmańskich; praca muzułmanów jest całkowicie gratisowa.

8 grudnia pracę w Maroku rozpoczął O. Symeon Stachera po rocznym przygotowaniu językowym i formacji obejmującej poznanie realiów pracy w Maroku.